Ponuka Vyhľadať

Ak ste fanúšikom jedál kombinujúcich ingrediencie „mare e monti“ (z mora a hôr), ktoré sú veľmi populárne po celom Stredomorí, vyskúšajte túto jedinečnú kombináciu morských plodov a hríbov ochutených šťavou z limetky a pálenkou zo svätojánskeho chleba (karobu), podávaných s domácimi gnocchi. Toto jedlo bude určite stredobodom večere na vašom večierku.

Suroviny

150 ml extra panenského olivového oleja
600 g kreviet alebo garnátov (chvosty)
1 limetka
1 čajová lyžička kapár (5 gramov)
4 strúčiky cesnaku
100 g šampiňónov
150 g dubákov
20 ml pálenky zo svätojánskeho chleba (karobu)
1 kocku Podravka zeleninového bujónu
200 ml Podravka pasírovaných paradajok
100 ml smotany na šľahanie (alebo smotany zmiešanej pol na pol s mliekom)
mleté čierne korenie
2 čajové lyžičky Podravka ochucovadla Stredomorie
Zemiakové gnocchi:
Približne 1 kg škrobových zemiakov
300-350 g polohrubej múky
2 vajcia
100 g masla
2 čajové lyžičky soli
štipka muškátového orieška

Príprava Na prípravu tohto receptu potrebujete iba predstavivosť!

Stredne zložité 4 osoby90 min

  • 1 Krevety posypeme ochucovadlom Podravkou Stredomorie a necháme marinovať.
  • 2 Do rajnice nalejeme 2-3 polievkové lyžice olivového oleja a krevety osmažíme. Pridáme šťavu z limetky, kapary, zvyšný olivový olej a pretlačený cesnak. Keď sú krevety/garnáty hotové pridáme nakrájané dubáky a šampiňóny, primiešame 1/8 šálky pálenky zo svätojánskeho chleba (karobu) a jednu kocku zeleninového bujónu Podravka. Zalejeme vodou, privedieme do varu, pridáme pasírované paradajky a krátko povaríme. Do omáčky na zriedenie primiešame smotanu (alebo smotanu zmiešanú pol na pol s mliekom), omáčka tým získa ružovkastú farbu. Ochutíme korením.
  • 3 Podávame s uvarenými gnocchi.
  • 4

    Zemiakové gnocchi

  • 5 Uvarené zemiaky ošúpeme a ešte teplé prepasírujeme. Pridáme maslo a necháme vychladnúť. Do vychladnutej zmesi zemiakov a masla pridáme vajce, múku, soľ a muškátový oriešok. Spolu jemne vymiesime na hladké cesto.
  • 6 Pracovnú plochu poprášime múkou a nakrájané cesto ušúľame na tenké valčeky. Zo šúľkov nakrájame gnocchi a podľa potreby vytvarujeme. Varíme v menších dávkach v hrnci s osolenou vodou. Gnocchi sú hotové, keď vyplávajú na povrch vody. Uvarené gnocchi scedíme a necháme dobre odkvapkať.

Malé tajomstvá

Zemiaky s vysokým obsahom škrobu sú najvhodnejšie na prípravu gnocchi. Aby sme zistili, či máme správny typ zemiakov, jeden zemiak nakrájame a ak nôž ostáva pokrytý bielou tekutinou, ide o správny typ. Zemiaky s vysokým obsahom škrobu absorbujú menej vody, a preto do cesta nie je potrebné pridať veľké množstvo múky. Týmto docielime správnu konzistenciu gnocchi.

Zdieľať s priateľmi